Pestovanie a používanie kozej múky

Pestovanie a používanie kozej múkyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kozia ulica alebo východná galega je krmovinová tráva a lekár.

Počul som veľa milých slov o kozej línii, o jej liečivých vlastnostiach a kráse. A chcel som spustiť túto rastlinu na svojom webe.

Ale v obchodoch som nenašiel kozie rue semená. Kamaráti do pera pomáhali, posielali semená, varovali však, že si nie sú veľmi podobné. Aby som nič nepokazil, pred sejbou som sa rozhodol kopať v knihách, na internete. Našiel som veľa zaujímavých vecí o tejto rastline a chcem sa podeliť o svoje vedomosti s čitateľmi.

Orientálna kozia rue alebo východná galega (Galega orientalis) - trváca bylina rodina strukovín. V prírode rastie v lesných a lesostepných zónach Kaukazu. Vyskytuje sa na okrajoch lesa, na čistinách, v roklinách a pozdĺž brehov potokov. Miestne obyvateľstvo využíva húštiny východnej kozy ako seno a pastviny.


Nadzemná časť je mohutný krík 10 - 18 vzpriamených, odolných voči poliehaniu, rozvetvených stoniek vysokých až jeden a pol metra, s veľkými (až 30 cm dlhými) zložitými nepárnolistými listami, ktoré tvoria 9 - 15 malých podlhovastých špicaté jasne zelené listy. Kvetenstvo je voľný vzpriamený hrozen dlhý až 30 cm s početnými modrofialovými kvetmi motýľov. Kvitnú veľmi dlho - od júna do septembra. Plody sú malé 2-3 semenné visiace hroty s hrotitým nosom, ktoré po dozretí dlho nepraskajú. Semená sú reniformné, 2 - 3 mm dlhé, olivovo sfarbené, dozrievajú v auguste až septembri. Zostávajú životaschopné po dobu 5-6 rokov.

Vlastnosti: Bylina Galegi obsahuje sacharidy, flavonoidy, alkaloidy (galegin atď.), Triesloviny a horké látky, glykozidy, vitamíny, saponíny, mastný olej a vyššie mastné kyseliny (palmetínové a linolénové) atď., Krvný cukor. Preto sa používajú v strave pri cukrovke. Okrem toho boli vedecky dokázané ich antikoagulačné, diuretické a laktogónne účinky.

Využitie kozej múky

V ľudovom liečiteľstve sa vodné infúzie z listov a trávy kozej rozmariny používajú ako diaphoretikum, diuretikum, antibakteriálny a antihelmintický prostriedok, ako aj na jedovaté uhryznutie hadom. Nálev: zalejte lyžicu sušených nasekaných bylín dvoma pohármi vriacej vody. Vychladnutý nálev preceďte a pite v niekoľkých dávkach denne. Výskum zavedenia tohto cenného krmiva a liečivých rastlín do kultúry sa začal v polovici minulého storočia v mnohých botanických záhradách a na pokusných farmách. Na základe vypracovaných odporúčaní sa východná kozia ruda začala pestovať na veľkých farmách v mnohých regiónoch Ruska, vrátane severných - Leningrad, Komská republika.Pestovanie východnej galegy

Keďže som na svojom webe pestoval kozie mlyny, postupoval som tiež podľa týchto odporúčaní a dosiahol som pozitívny výsledok. Hlavná vec je dosiahnuť klíčenie. Semená kozej rue vyžadujú na napučanie a klíčenie veľa vlhkosti a zároveň majú tvrdú škrupinu, ktorá bráni jej prieniku. Preto pred sejbou musí byť táto škrupina tenšia. V priemyselnom meradle sa na to používajú lúpané rastliny a v každodennom živote sa semená buď trenia brúsnym papierom, alebo sa pomelú vo vrecku s pieskom. Potom sú semená namočené na niekoľko hodín a vysiate skoro na jar do hĺbky 1,5-2 cm.

Je dôležité, aby semená mali dobrý kontakt s pôdou pre ďalšie doplnenie vlhkosti, takže ich vtlačím prstom do pôdy a na vrchu ich posypem voľnou zeminou. Semená klíčia pri teplote pôdy 5 ... 12 ° C. Sadenice sa objavia za 1-2 týždne. Pre ich vývoj je potrebné dobré osvetlenie a vlhkosť pôdy. Vzdialenosť medzi rastlinami by nemala byť menšia ako 50 cm, pretože kozie rue rýchlo rastie.

Do konca leta bude mať každá rastlina jednu stonku vysokú 25-45 cm a koreňový koreň prenikajúci do hĺbky 60-70 cm, s početnými bočnými koreňmi a niekoľkými koreňovými prísavkami. Kozia ruža je veľmi mrazuvzdorná a pod snehom znesie akýkoľvek mráz. V druhom roku skoro na jar nevyrastie jedna stonka, ale niekoľko (5 - 8) - podľa počtu púčikov zimujúcich na hlavnom koreni a koreňových výhonkoch. Rastliny začnú kvitnúť v júni a cez leto dosiahnu výšku 1-1,5 m. V budúcnosti nebude mať s kultiváciou kozej rue problémy, pretože je veľmi nenáročná na pôdu, zimovzdornú, suchu odolnú a svetlo milujúcu rastlinu.

Tráva sa zberá od tretieho roku. Počas hromadného kvitnutia odrežte hornú (20 - 30 cm) časť rastliny, približne v júly ... Sušené na tmavom, vetranom mieste, najlepšie v podkroví. Ak tráva nevyschla za týždeň krehkosť, potom sa suší v peci pri nízkej teplote, drtí a skladuje sa v papierových vreckách najviac rok.

Nájdite na svojom webe 1 - 2 metre štvorcové pre galegu a po mnoho rokov (na jednom mieste vyrastie až 20 rokov) vás poteší zeleňou a kvitnutím od jari do neskorej jesene a tiež vám dodá cenné liečivé suroviny... Obohatí pôdu dusíkom a zlepší jej štruktúru a priláka na miesto tiež veľa včiel. dobrá medonosná rastlina.

V obchodoch Semyon bohužiaľ nie sú k dispozícii semená kozej rue. Každý, kto si želá na svojom mieste pestovať túto cennú liečivú a okrasnú rastlinu, s radosťou pošle kozie semienko. Oni, rovnako ako semená viac ako 200 ďalších vzácnych liečivých, korenistých, okrasných rastlín, je možné objednať z katalógu. Postačí zaslať označenú obálku - katalóg v nej dostanete zadarmo.

Moja adresa: 634024, Tomsk, st. 5. armáda, 29-33, mob. t. +7 (913) 851-81-03 - Gennadij Pavlovič Anisimov. Katalóg je možné získať aj e-mailom - žiadosť pošlite na e-mail: [email protected] Katalóg je možné nájsť na webovej stránke sem-ot-anis.narod.ru.

Gennadij Anisimov, Tomsk


Lovage: výhody, aplikácie a kultivácia

Lovage je obohatený o draselné soli, rôzne vitamíny, kyselinu jablčnú, kyselinu valerovú, minerály, éterické oleje.

V ľudovom liečiteľstve sa ľubovník často používa - na liečbu hypertenzie, edémov, srdcových chorôb, bronchitíd, reumatizmu, sipotov, neurasténie. Na ošetrenie vypadávania vlasov je vhodný odvar z koreňov ľubovníka lekárskeho, listy na čele znižujú bolesti hlavy.

Lovage má vlastnosti na obnovenie vylučovania mužských hormónov. Znižuje bolesť počas menštruačného cyklu u žien.

Na výrobu liekov sa používajú oddenky ľubovníka obyčajného, ​​ktoré sa musia zozbierať koncom septembra. Dôkladne sa umyjú, nakrájajú na plátky a sušia sa v miestnosti pri teplote viac ako 25 stupňov.

Listy a stopky sa používajú do šalátov, pridávajú sa do ozdôb, a používajú sa na osvieženie bielizne. Sušený sa pridáva ako dochucovadlo do polievok, mäsových a rybích jedál.

Lovage by sa mal pestovať rozdelením kríkov, koreňových odrezkov alebo semien. Musíte zasiať začiatkom mája alebo na jeseň do riadkov. Ako obohatenú zeleň používajte ďalšie sadenice, ktoré pravidelne rednite na vzdialenosť 60-70 cm medzi rastlinami. Toto množstvo bude stačiť na pestovanie veľkých, zdravých kríkov po dobu piatich až siedmich rokov. Pred zasiatím by mala byť pôda oplodnená (na 1 m2 M. 4 kg kompostu, 20 g superfosfátu, 30 g siričitanu draselného, ​​pohár popola).


Aký je najlepší spôsob použitia kyseliny jantárovej pre izbové rastliny?

V izbových podmienkach sa kyselina jantárová používa rovnakým spôsobom ako v záhrade: pred výsadbou sa ňou ošetria hľuzy begónie, gloxinias, oxalis, odrezky sa namočia, oteru sa olistia a korunky sa postriekajú.

ošetrenie orchideí kyselinou jantárovou

Populárne je použitie kyseliny jantárovej na resuscitáciu umierajúcich orchideí. Keďže doma je riešenie potrebné oveľa menej ako v záhrade, tradične kupujú kyselinu jantárovú v tabletách. Na resuscitáciu poškodených rastlín sa chovajú jednu tabletu kyseliny jantárovej na 1 liter vody (ak máte prášok, odmerajte si hrsť na konci noža). Výsledný roztok sa nastrieka na korene, výhonky a listy orchidey. Poškodenú rastlinu môžete otrieť tampónom namočeným v roztoku, ale tak, aby sa roztok nedostal dovnútra vývodu. Procedúru môžete opakovať ešte dvakrát, už to nie je potrebné - z príliš častého ošetrenia nebude mať žiadny vplyv.


Pestovanie a používanie levandule

Rastie. Levanduľa je rastlina, ktorá miluje teplo a svetlo, preto potrebuje na svoje pestovanie slnečné miesto. Rastie zle v ťažkej a kyslej pôde. Na pestovanie levandule je lepšie zvoliť hlinitú a piesočnatú hlinitú pôdu. Je potrebné hojné zalievanie.

Po vyblednutí levandule je potrebné ju zostrihať. Orezajte s mierou, inak môže rastlina uhynúť.

Pri pestovaní levandule je ľahšie sa množiť delením kríkov. Dobre sa šíri vrstvením a odrezkami, ktoré sa ľahko zakoreňujú. Levanduľu je možné pestovať aj zo semien. Pri tejto metóde sa musia semená vysievať na jeseň do otvoreného terénu.

Použitím. Levanduľa sa používa na výrobu parfumov, ako aj na liečivé účely. Pri spracovaní levandule sa získa lak, ktorý sa potom používa na maľovanie porcelánových výrobkov.

Esenciálny levanduľový olej sa používa na parfumovanie rôznych druhov mydiel, parfumov, pleťových vody, šampónov. Používa sa na prípravu čaju. Jeho sušené kvety spolu s okvetnými lístkami ruže a jazmínu dodávajú čaju arómu a bezkonkurenčnú chuť.

Kvety levandule možno použiť na dochutenie kúpeľní.

Ak sa levanduľa používa v aromaterapii, môže zlepšiť funkciu mozgu, pomáha pri liečbe stresu a depresie a sústreďuje pozornosť. Levanduľa pomáha pri bolestiach hlavy a nespavosti, reumatizme a migréne.

Levanduľový olej má antiseptický a antibakteriálny účinok, podporuje rýchle hojenie rán.

 • Ako pestovať levanduľu doma
 • Ako pestovať levanduľu
 • Esenciálny olej z levandule: vlastnosti a použitie
 • Výhody éterického levanduľového oleja
 • Korenené bylinky: aplikačné a kultivačné vlastnosti
 • Výhody levanduľového čaju
 • Ako pestovať levanduľu v krajine
 • Ako pestovať levanduľu na balkóne doma
 • Lantana: ako pestovať a umiestniť v krajine, odrody a tajomstvá
 • Ako správne nanášať levanduľový éterický olej
 • Horná kozia burina: popis, výsadba a starostlivosť, aplikácia
 • Ako vystrašiť komáre
 • Ako sa vyrábajú éterické oleje
 • Kráľovská bylina - bazalka
 • Ako sa zbaviť pupienkov
 • Sušená levanduľa: DIY bylinkové vrecúška
 • Ako sa vyrába levanduľový olej
 • Astilba: výsadba a starostlivosť na otvorenom poli
 • Ako zlepšiť predaj
 • Ako čistiť hrniec
 • Hydrolat: čo to je, ako používať, vlastnosti

Infúzia horčicového prášku proti húseniciam a voškám v záhrade

Postrek bobuľových kríkov a ovocných stromov roztokom horčicového prášku natrvalo zbaví vašu záhradu húseníc a nebezpečného hmyzu. Na prípravu produktu budete musieť zriediť 0,1 kg horčice v štandardnom vedre s vodou a nechať ju 48 hodín lúhovať pri teplote + 20- + 24 ° C.

Výsledná infúzia sa pretrepe, zriedi vodou 1: 1 a na každých desať litrov sa pridá 40 g tekutého alebo strúhaného mydla, aby sa zlepšila lepivosť listov a konárov, naleje sa do fľaše s rozprašovačom a spracuje sa záhrada.

Skúsení obyvatelia leta odporúčajú počas jarno-letnej sezóny niekoľkokrát postriekať jablká, čerešne a hrušky v intervale 2-3 týždňov. Prvé spracovanie ovocia sa vykonáva 10-15 dní po vyblednutí stromov.

Rastliny bobúľ trpiace inváziou škodcov, najmä vošky a húsenice požierajúce listy, je potrebné zavlažovať horčicovým nálevom od polovice apríla. Takéto udalosti sú obzvlášť účinné na kríkoch ríbezlí, ktoré sú častejšie ako iné rastliny vybrané voškami.

Posledný postrek sa robí týždeň pred zberom. Stojí za zmienku, že horčicový prášok sa z ovocia úplne umyje, nehromadí sa v šupke a nemá negatívny vplyv na rastliny. Je bezpečné používať horčicový prášok v záhrade a zeleninovej záhrade pre všetky živé organizmy a pre okolitú prírodu.

Dobré úrody na záhrade a na záhrade! Vidíme sa!


Strom aloe (agáve). Kultivácia a aplikácia

Každý môže úspešne pestovať strom aloe na osobnom pozemku

Túto rastlinu nájdete takmer v každej domácnosti. Medzi ľuďmi aloe sa často nachádzajú pod menami doktor, runnik. Aloe je niekedy nesprávne pomenované "Agáve" kvôli tomu, že kvitne vraj raz za sto rokov. Pri kultivácii však možno kvety tejto rastliny vidieť takmer každý rok. Ľudia hovoria, že je to symbol života.

Späť v XI storočí. v medicínsko-botanickej básni Odo z Maine (Odo je meno lekára, ktorý žil v 11. storočí. Maine je mesto vo Francúzsku, ktoré sa nachádza na rieke Loire neďaleko Orleansu) „O vlastnostiach bylín“ tam sú zaujímavé údaje o tomto liečiteľovi rastlín, ktoré majú dnes vedecký význam:

 • "Čerstvá rana od hniloby, zavedená do nej, zmierňuje ...
 • Ak meliete aloe s vínom, pripravte si obklad,
 • Posilňuje vlasy a zabraňuje ich vypadávaniu,
 • Pomáha, ak trpia ústa a jazyk alebo ďasná, -
 • Potierajú sa aloe, drveným vínom a medom.
 • Čisté aloe často uvoľní žalúdok,
 • A pre oči, verte mi, nie je nič liečivejšie “.

Aloe arborescent (Aloyo arborescens Mill.) patrí čeľaď liliaceae (Liliaceae), ktorý je na svete zastúpený 4 rodmi a 600 druhmi. Z toho 350 druhov, ktoré rastú v južnej a tropickej Afrike, na Arabskom polostrove, na ostrovoch Madagaskar v Sokotre, patrí do rodu aloe.

Aloe je vždyzelená vytrvalá rastlina v tvare stromu, v tropických podmienkach dosahuje výšku 4 m. Listy sú mäsité, stopkaté, zelenošedé, šťavnaté, xiphoidné, na okrajoch malé tŕne. Zdá sa, že sú spojené v hornej časti stoniek a tvoria ružicu. U viacročných rastlín dosahujú listy dĺžku 65 cm a hrúbku 15 cm. Pred kvitnutím sa objaví jeden alebo viac mierne zakrivených, dlhých stopiek, zakončené elegantnou valcovitou kefou dlhou 20 - 40 cm.Oranžové kvety, až 40 mm dlhé a 5 mm široké, visia dolu na stopkách a postupne kvitnú pozdĺž kefy od zdola nahor.

Využitie aloe v medicíne

Listy aloe sa používajú v úradnej medicíneobsahujúce anthraglykozidy - aloín, aloe-emodín (1,66%), aloezín (do 15%), nataloín, homonathaloín, raborberín, živicové látky (do 20%) a stopy éterických olejov.

Vedci v súčasnosti zistili, že na liečivé účely možno použiť nielen listy, ale aj „deti“ (bočné výhonky) aloe.

Aloe liniment sa používa na popáleniny a ožarovanie šťava z aloe - pri liečbe gastritídy, enterokolitídy, gastroenteritídy, chronickej zápchy, ako aj hnisavých rán, popálenín, zápalových ochorení kože aloe sirup železom "ferro - aloe" - stimulátorom krvotvorby používaným na hypochrómne anémie „Tekutý extrakt z aloe“ a "Injekčná kvapalina z extraktu z aloe" - biogénne stimulanty, ktoré sa používajú na liečbu očných chorôb (blefaritída, konjunktivitída, keratitída, nepriehľadnosť sklovca, progresívna myopia atď.), ako aj na žalúdočné vredy a dvanástnikové vredy, bronchiálnu astmu.

V zahraničí sa odparená šťava získava z listov aloe - liek Sabur, ktorý vo veľkých dávkach (0,5 - 1,0 g) má silný laxatívny účinok a v malých dávkach (0,05 - 0,2 g) stimuluje chuť do jedla.

Existujú údaje (Sklyarevsky, Gubanov, 1986) o použití čerstvá šťava z aloe na ošetrenie prechladnutia... Dobrý účinok sa dosiahne, keď sa liek vstrekuje do nosných dierok, 5 kvapiek každé 2-3 hodiny počas dvoch až troch dní. Môžete si tiež vypláchnuť ústa a hrdlo čerstvým džúsom pri chorobách slizníc a ulceróznej stomatitíde.

V gynekológii sa šťava z aloe úspešne používa na hojenie erózie krčka maternice.

V tradičnej (ľudovej) medicíne je aloe známa ako liek na liečbu tuberkulózy, ako aj na vyčerpanie tela.... Za týmto účelom sa nasekané čerstvé listy zmiešajú s medom, jadrom vlašských orechov, citrónovou šťavou, maslom.

Na liečbu žalúdočných chorôb a na posilnenie imunitnej odpovede tela sa odporúča nasledujúci recept: 1 diel listov aloe sa pretočí cez mlynček na mäso a zmieša sa s 1 dielom prírodného medu. Listy sa predbežne uchovávajú v chladničke pri teplote 2 - 4 ° C počas 15 - 20 dní alebo v tmavom papieri pri teplote 6 - 8 ° C počas 9 - 15 dní, potom sa umyjú a očistia od tŕňov. Zmes sa užíva 1 polievková lyžica 3 krát denne 0,5 hodiny pred jedlom, premyje sa 1 /2 poháre teplej prevarenej vody. Priebeh liečby je 3 týždne, potom prestávka 10 dní.

Pestovanie stromu aloe

Každý môže úspešne pestovať strom aloe na osobnom pozemku podľa typu transferovej kultúry prijatej u nás, ako aj podľa druhu neprenosovej kultúry v izbových podmienkach. Aloe je svetlo milujúca a teplomilná rastlina, čo treba brať do úvahy pri jej umiestňovaní na otvorené podložie a do vnútorných podmienok. Zároveň odoláva krátkodobým mrazom do 1 - 3 ° C.

Transplantačná kultúra umožňuje reprodukciu a kultiváciu sadivového materiálu v jesenno-zimnom období v chránených pôdnych podmienkach na stojanoch v skleníkoch, na vyhrievaných verandách, v obytných priestoroch, po ktorých nasleduje výsadba rastlín v období jar-leto na otvorenom teréne.

V kultúre aloe kvitne počas zimných mesiacov nepravidelne, zvyčajne bez toho, aby sa vytvorili semená. Avšak aj doma, umelo opeľujúce kvety, môžete získať potomkov semena. K tomu je potrebné nechať semená úplne vyzrieť v uviazaných debničkách.

Aloe arborescens sa výborne množia nielen semenami, ale aj vegetatívne - zakorenením „detí“ vyvíjajúcich sa priamo na hlavných výhonkoch dospelých rastlín. Zároveň sa vyberajú „deti“ s veľkosťou najmenej 3 cm. Na juhu krajiny sa ľahko zakorenia v auguste až septembri v skleníkoch.

Vnútorné podmienky, ako aj v skleníku, izolovanom skleníku, je jedna dospelá rastlina aloe schopná tvoriť od 5 do 30 bočných výhonkov... Na získanie vysoko kvalitných sadeníc nie sú potrebné veľké plochy. Na 1 m 2 je možné umiestniť 300 - 400 „detí“ s veľkosťou 3–5 cm. Najlepšie zakorenenie sadeníc nastane, keď sa rezané „deti“ pred výsadbou v teplej miestnosti vysušia, až kým sa odrezané časti výhonkov vyschnúť. V takom prípade sú „deti“ otočené narezanými koncami naopak.

Substrát pripravený na výsadbu (zmes úrodnej pôdy, humusu a piesku v pomere 3: 1: 0,5) sa naloží do skleníkov, na skleníkové regály, do krabíc, kvetináčov s vrstvou 22 - 25 cm a „ deti “sú vyrovnané a vysadené. Pod podklad sa položí drenáž piesku alebo štrku.

Po výsadbe sa rastliny zalejú, pričom sa počas obdobia zakorenenia udržuje v hornej vrstve mierna vlhkosť, ktorá v závislosti od teploty vydrží 25 - 30 dní. V nasledujúcom roku sa sadenice vysadia na otvorenom alebo chránenom teréne.

10-15 dní pred výsadbou sadeníc sa hrebene plnia organickými hnojivami v množstve 6 - 8 kg / m 2 zhnitého hnoja a 50 g / m 5 granulovaného superfosfátu. Dusíkaté hnojivá sa počas vegetačného obdobia nanášajú 4-5 krát vo forme zálievok v dávke 5 g / m 2.

V podmienkach kultivácie na chránenom a otvorenom teréne je optimálna kŕmna plocha pre pestované sadenice 20 X 25 cm (20 ks / m 2). Počas obdobia prežitia (1 - 2 mesiace) vyžadujú rastliny časté, ale mierne zalievanie každých 4 - 5 dní, potom je možné vodu polievať oveľa menej často. Pre optimálny vývoj aloe je potrebné systematicky vytrhať burinu v radoch a uvoľňovať ich v radoch.

Na jeseň sa suroviny zbierajú z dobre vyvinutých materských rastlín - nižšie šťavnaté listy a „kojencov“ na ďalšiu reprodukciu.

V zarastených rastlinách môžete odstrániť celý hlavný výhonok odstránením spodných listov pre suroviny a korunu nechať na zakorenenie. Z tohto druhu sadeníc sa získavajú výkonnejšie, produktívnejšie rastliny, ktoré často kvitnú v roku výsadby. Z 1 m 2 výsadby aloe možno získať viac ako 2 kg čerstvých listov, ktoré plne uspokoja potrebu tejto rodiny pre túto cennú liečivú rastlinu.

Čas použiteľnosti sušených surovín je 2 roky, čerstvé listy - nie viac ako jeden deň.


Pestovanie tabaku v záhrade a jeho využitie

Dobrý deň, drahí čitatelia!

Nie všetci obyvatelia leta vedia, že tabak má insekticídne vlastnosti a je ekologickým a bezpečným prostriedkom na ničenie škodlivého hmyzu. Tabak je členom rodiny rodu Nightshade. Na účinný boj proti záhradným a záhradným škodcom sa používajú tabakové stonky a listy, ako aj tabakový prach, ktorý je prírodným odpadom počas sušenia listov.

O pestovanie tabaku v záhrade a jej aplikácii na ničenie škodcov vám poviem v tomto článku.

Ako pestovať tabak na záhrade

Rastlinu je možné pestovať vo vlastnej záhrade. Za týmto účelom sa v apríli semená tabaku vysievajú do hĺbky 1 cm do drevených škatúľ so zeminou, nádoby sa zakryjú igelitom alebo sklom a počkajú, kým sa výhonky objavia doslova za 3-4 dni, a v máji sa škatule so sadenicami sa presunú do skleníka. Pestované tabakové kríky sa vysádzajú na teplé lôžko, pričom sa dbá na to, aby sa nepoškodil koreňový systém.

Aby ste získali väčší list, treba rastlinu pripnúť. Zozbierané tabakové listy sa tri dni fermentujú (zvädnú), potom sa navlečú na špagátiku a vysušia na suchom mieste, ktoré musí byť dobre vetrané. Môže to byť podkrovie alebo veranda. Sušenie trvá asi mesiac. Tabak je uložený v kartónových škatuliach alebo papierových vreciach, vždy na suchom mieste. Okrem sebakultivácie je možné tabakový prach kúpiť v špecializovaných záhradných predajniach.

Používanie tabaku v záhrade

1. Boj s krížovými blšími chrobákmi. Tabak sa drví a zmieša s dreveným popolom v rovnakých pomeroch. Rastliny sa práškujú výsledným prachom. Na štvorcový meter je potrebných asi 10 gramov zmesi. Procedúra by sa mala vykonávať za suchého, pokojného počasia, skoro ráno alebo večer, najmenej 3-krát.

2. Bojujte proti voškám, piliarkam čerešňovým a kapustám bielym. Pripravte infúziu tabaku: Na 0,6 kg sušených surovín sa odoberie 10 litrov vody, nechá sa asi 48 hodín, precedí sa a pridá sa 30-50 gramov strúhaného domáceho alebo tekutého mydla, aby sa zlepšila priľnavosť insekticídneho prostriedku. Záhradné výsadby, ovocné stromy a kríky by sa mali spracovávať niekoľkokrát v intervaloch 4 - 7 dní. Rovnaký nálev je účinný aj proti strapkám, moliam kapustovým, listovým červom a krížovým blchám.

3. Bojujte proti slimákom a slimákom. Zmiešajte tabakový prach so slnečnicovým popolom alebo haseným vápnom v rovnakých pomeroch a sadbu spracujte (rovnomerne opelte) v množstve 30 g / m2. meter. Postup opakujte po mesiaci alebo keď sa objaví veľké množstvo mäkkýšov. Rovnaké zloženie pomáha zbaviť sa cibuľových mušiek - stačí 10 g / m2. meter. Spracovanie vykonajte trikrát: začiatok leta, potom v júli a v auguste.

Všimlo si, že ak vložíte rozdrvený tabak do vrecka na gázu a položíte ho na jednu z políc v skrini, potom mol a jej larvy uhynú.

Žiadosť a pestovanie tabaku v záhrade bezpečné nielen pre ľudí a zvieratá, ale aj pre životné prostredie. Tieto recepty sú overené už celé desaťročia. Skúseným záhradníkom, ktorí sa na svojich pozemkoch vzdali nebezpečných chemických insekticídov, sa odporúča prijať tak kvalitnú a ekonomickú možnosť spracovania výsadby. Uvidíme sa, priatelia!


Pozri si video: Szabó Gyuri bácsi előadása Szepsiben 2019