Najlepší čas na štepenie ovocných stromov

Najlepší čas na štepenie ovocných stromovWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Mnohí záhradníci sa zaujímajú o ovocné stromy, ale často nevedia, ktorým druhom sa bude v Illinois dobre dariť, a ani o množstve práce spojenej s pestovaním ovocných stromov. Nezabudnite si urobiť domácu úlohu pri plánovaní výsadby ovocných stromov, pretože nie všetkým plodom stromov sa v Illinois darí dobre. Väčšina odrôd stromových plodov je vrúbľovaná na zakrpatené, polozakrslé alebo semenáčikové podpníky. Stromy naštepené na zakrpatené podpníky vyžadujú menej miesta v porovnaní so stromami naštepenými na podpníky sadeníc.

Obsah:
  • Vrúbľovanie: plodné cvičenie
  • Ako zaštepiť ovocný strom [Vaša záhrada vám poďakuje]
  • Cooperative Extension Publications
  • Je čas zasadiť ovocné stromy – tu je návod, ako ich najlepšie založiť
  • Veda o štepených ovocných stromoch
  • Základy záhradníctva: Vrúbľovanie je jednoduchšie, ako sa zdá a produkuje len ovocie, ktoré chcete
  • Štepenie manga
  • Štepenie ovocných stromov
  • V čom spočíva čaro štepenia ovocných stromov?
  • Kompletný sprievodca trpasličými a miniatúrnymi ovocnými stromami
POZRITE SI SÚVISIACE VIDEO: Najlepšie techniky vrúbľovania citrusov 2020 – KTORÁ technika vrúbľovania NAJLEPŠIA pri vrúbľovaní ovocných stromov?

Vrúbľovanie: plodné cvičenie

Od jabĺk po moruše sa v západnom Washingtone darí desiatkam odrôd, najmä ak majú dobrý začiatok. Všetky ovocné stromy, ktoré rastú na severozápade Pacifiku, počas zimných mesiacov spia. Tieto stromy sa najľahšie usadia v novom domove, ak ich presadíte ešte v spánku – v ideálnom prípade niekoľko týždňov pred vypuknutím jarných pukov.

Jarné počasie umožňuje novovysadeným stromom vypustiť korene a začať fotosyntézu bez stresu spojeného s príliš horúcim, suchým alebo mrazivým počasím. Našťastie, miestny škôlkar je vo všeobecnosti dobre pripravený na jarnú výsadbu. Ovocné stromy začínajú prichádzať do miestnych obchodov už vo februári. Ak hľadáte veľmi špecifické odrody, začnite nakupovať včas, pretože zásoby sú vždy obmedzené.

Môžete tiež zvážiť možnosť objednať si stromy poštou priamo od pestovateľa, čo vám poskytne prístup k najširšej škále odrôd. Holokorenné rastliny sú často dostupné skôr na jar a môžu byť podstatne lacnejšie. Bez ohľadu na typ, ktorý si vyberiete, postupujte podľa týchto jednoduchých postupov, aby ste zabezpečili úspešné založenie vášho nového stromu:.

Vrúbľovanie je rozmnožovacia technika, ktorá sa používa po stáročia. Typicky je vetva z požadovaného ovocného stromu nazývaná vrúble pripojená k základni inej odrody nazývanej podpník. Vrúbeľ určuje druh ovocia a podpník určuje zrelú veľkosť stromu. Vo väčšine nastavení najlepšie fungujú trpasličie alebo polotrpasličie stromy. Majte na pamäti zrelú veľkosť vášho stromu. A nezabudnite skontrolovať kyslosť vášho stromu - optimálne pH pôdy pre väčšinu ovocných stromov je asi 6.

Nie je užitočné kopať hlbšie, pretože voľná pôda pod stromom spôsobí, že strom klesne, keď sa pôda usadí späť na miesto. Pomocou lopaty alebo špajdle vyrežte ryhy do strán a základne otvoru. Korienky tak ľahšie prerastú do okolitej pôdy. Umiestnite kmeň stromu do stredu otvoru a naplňte pôdu zo všetkých strán. Zalievajte pôdu tak, ako idete, a utláčajte ju okolo základne rukoväťou lopaty. Tieto techniky pomôžu uzavrieť vzduchové vrecká, stabilizujú strom a zabránia odumieraniu koreňov.

Je nevyhnutné, aby spojenie štepu zostalo aspoň 2 palce nad povrchom. Spojenie štepu by malo byť viditeľné ako cibuľová rana blízko základne kmeňa. Ak sa základňa dreva vrúbľa dotkne zeme, môže vyraziť korene.

To môže prevážiť trpasličie vlastnosti podpníka a výsledkom je strom plnej veľkosti! Silná opora pomôže kmeňu zostať vzpriamený, kým založí koreňový systém.

Ak vysádzate trpasličie alebo polotrpasličie stromy, možno budete chcieť nastaviť trvalé vytyčovanie. Zakrpatený podpník si možno nikdy nevyvinie dostatočne široký koreňový systém na podporu kmeňa a konárov.

Zakrpatené stromy sa môžu prevrátiť aj roky po výsadbe. Môžete použiť zábaly na vytyčovanie stromov zo záhradného centra na zviazanie kolíka a stromu alebo svojpomocné metódy, ako je stará hadica alebo silonky.

Nepoužívajte drôty alebo iné materiály, ktoré by mohli strom roztrhnúť. Udržujte mulč aspoň 2 palce od kmeňa. Mulč, ktorý sa dotkne kôry kmeňa, uľahčí hravým zvieratám obhrýzanie a odstránenie prstenca kôry z vášho nového stromu. Väčšine ovocných stromov prospieva každoročné prerezávanie a prerezávanie plodov. Zdieľajte príbeh. Autor: Colin McCrate. Teraz čo? Colin McCrate vykopáva rastliny. Nájdite ho na Seattleurbanfarmco.


Ako zaštepiť ovocný strom [Vaša záhrada vám poďakuje]

Prispieť. Účelom vrúbľovania je spojiť vlastnosti jednej rastliny kvitnutia alebo plodenia s koreňmi inej rastliny, ktorá ponúka silu a odolnosť. Je to náročná úloha a vyžaduje si veľa zručností a praxe. Vo väčšine prípadov sa dajú kúpiť stromy a kríky už navrúbľované na podpník. Ovocné stromy sa štepia na podpníky na ovocie, pretože:. Okrasné rastliny sa zvyčajne vrúbľujú skoro na jar, kým začne stúpať miazga, ale dá sa to urobiť aj na jeseň.

Je čas vyjsť von a vziať si odrezky pre ovocný a orechový strom Vo všeobecnosti je od polovice marca do začiatku apríla vhodný čas na vrúbľovanie na severe.

Cooperative Extension Publications

WI domorodci. Aktuálne témy. Navštívte náš verejný inventár. Chcete pestovať množstvo odrôd jabĺk na jednom strome? Chceli by ste pestovať jablká, ale váš dvor je príliš malý a máte miesto len na jeden strom, na pestovanie jabĺk sú potrebné 2 rôzne odrody, aby ste mohli nasadiť ovocie? Alebo máte existujúcu jabloň, ktorá je odrodou, po ktorej netúžite, a radšej by ste pestovali inú odrodu? Možno ste tým vzácnym majetníckym zberateľom rastlín, ktorý má viac jabloní, ako skutočne potrebujete, no stále túžite zbierať ešte viac odrôd jabloní?

Je čas zasadiť ovocné stromy – tu je návod, ako ich najlepšie založiť

Vek podpníkov a obdobie vrúbľovania ovplyvňujú úspešnosť vrúbľovania a rast rastlín papáje Carica papaya L. Van-Hong Nguyen 1. Chung-Ruey Yen 2. Papája Carica papája L.

Prihlásiť sa.

Veda o štepených ovocných stromoch

Toto je ročné obdobie, kedy môžete začať so zberom vrúbľového dreva, ak si myslíte, že možno budete musieť vykonať nejaké štepenie koncom zimy alebo začiatkom jari. Vrchné opracovanie, alebo zmenu odrôd na poli, je teraz možné vykonávať pomocou spiaceho vrúbľového dreva a vkladaním do narezaných lešení pomocou tradičnej metódy štiepaného štepu. Tento prístup môže priniesť úspech, ale často si vyžaduje trochu viac vrúbľovacích zručností pri vykonávaní svahových rezov na dreve vrúbľov. Po druhé, štrbinový štep obmedzuje počet vrúbľov na lešenie na dva. Preto mnohí odkladajú prácu až na jar, aby použili metódu štepu z kôry, kde je možné vložiť viac ako dva vrúble na lešenie viac poistenia v závislosti od priemeru lešenia jeden vrúbok na 2 palce v obvode.

Základy záhradníctva: Vrúbľovanie je jednoduchšie, ako sa zdá a produkuje len ovocie, ktoré chcete

Čo je to štepenie? Vrúbľovanie zahŕňa pripojenie časti vetvy, doplnenej jedným alebo viacerými púčikmi, ku kmeňu, vetve alebo koreňu inej rastliny podpníka. Ak sa štep úspešne ujme, dve časti sa spoja a vytvoria stabilné spojenie prostredníctvom zjazvenia rastlinných tkanív, čím vznikne nová rastlina. Existuje mnoho typov vrúbľov a púčikov, ktoré sú vhodné pre rôzne ovocné stromy a zahŕňajú rôzne úrovne obtiažnosti. V tomto článku sa zameriame na hlavné štepy používané v záhrade, ako napríklad na štepenie citrónovníkov alebo iných druhov citrusových plodov, ako aj na štepenie rastlín čerešní, fíg a viniča. Po spojení do jednej rastliny sa tieto dve zložky vrúbľov navzájom ovplyvňujú, najmä pokiaľ ide o vitalitu, dlhovekosť, odolnosť voči chorobám a produkciu ovocia. V prvom rade na výrobu štepu potrebujete dobre naostrené, čisté vybavenie a špecifické materiály:.

Holokorenné ovocné stromy sú vo všeobecnosti lacnejšie na nákup ako stromy v črepníkoch a čas na ich nákup a výsadbu je od novembra do marca.

Štepenie manga

Vrúbľovanie ovocných stromov môže podstatne zvýšiť rozmanitosť a produktivitu niekoľkých stromov vo vašom dvore alebo dokonca v malom sade. Zvýšenú odolnosť voči chorobám, drsnému počasiu a dokonca aj suchu je možné dosiahnuť len s malým výskumom, niekoľkými dobre umiestnenými rezmi a veľkou trpezlivosťou. Zavedené štepy stále obalené voskovou páskou — Foto: Randy Tucker Vrúbľovanie má v poľnohospodárskom svete dlhú a úspešnú históriu. Škôlky vrúbľujú v komerčnom meradle s jedným skúseným pracovníkom, ktorý dokáže narezať a naštepiť niekoľko stoviek odrezkov každý deň.

Štepenie ovocných stromov

Túto jar sa pokúsim zaštepiť svoju hrušku. Dnes som si odrezal konár. Začína sa ukazovať nejaká zelená. Mám v pláne odrezať ho asi 4 stopy vysoký a kôru naň naštepiť 8 rôznych hrušiek. Švy kôry sa šmýkajú. Priložím nejaké fotky.

Ovocné stromy trpasličích kmeňov sa jednoducho spravujú, ľahšie sa o ne starajú a ľahšie sa zbierajú ako väčšie stromy.

V čom spočíva čaro štepenia ovocných stromov?

Pučenie je vloženie jedného púčika z požadovanej rastliny do otvoru v kôre kompatibilného podpníka, aby sa vytvorila výhodná kombinácia odrodového kultivaru a podpníka. V ovocných stromoch sú T-budding alebo Chip budding techniky vrúbľovania, ktoré používajú jeden púčik z požadovaného vrúbľa skôr ako vrúble s viacerými púčikmi. Pučanie sa dá použiť na mnoho druhov rastlín: jablone, hrušky, broskyne a veľké množstvo okrasných rastlín. Na úspešné pučanie musia byť vrúble a podpník kompatibilné, púčiky vrúbľov musia byť plne vyvinuté a v kľude a v konečnom dôsledku musí byť meristematické pletivo z vrúbľa a podpníka zarovnané s dobrým kontaktom. Na dokončenie procesu je potrebná špeciálna starostlivosť, aby sa zabránilo vysychaniu púčikov. Podpníky ovocných stromov zvyčajne pučia v štádiu rastu sadeníc, keď majú priemer aspoň taký veľký ako ceruzka.

Kompletný sprievodca trpasličými a miniatúrnymi ovocnými stromami

Zdravím všetkých! Burbank použil techniku ​​známu ako June Budding, kde sú jednotlivé púčiky jednej rastliny napojené na stonku inej rastliny. V tomto ročnom období, keď sú rastliny v kľude, používame inú techniku ​​vrúbľovania, ktorá zahŕňa podpník a vrúble.


Pozri si video: Farmárska revue: ŠTEPENIE ČEREŠNÍ A VIŠNÍ